Raha24 annab omalt poolt mõned soovitused, kuidas vältida jõuludega pidevalt kaasnevat raha- ja võlastressi.

Kaubanduskeskuse värvikad jõuluväljapanekud, imeline jõulumuusika ja “andmise aeg” panevad meid kõiki tihti dilemma ette – kas uued ägedalt vilkuvad jõulutuled, hubaselt põlevad käsitööküünlad ning kallid kingitused on need, mis selle aasta jõulud perfektseks muudavad?

Ei muuda. Kuigi ühiskond ja kaubandus on jõulude fookuse stressi tekitavale tarbimisele suunanud, teeb jõulud ideaalseks hoopis ehe ja emotsioonidega aeg koos pere ja lähedastega, heateod ning aastale analüüsivalt tagasivaatamine. On justkui jõuluime, kuidas materiaalse fookuse muutmine emotsionaalsele ilusad pühad loob.

#1 Jõulupühade eelarve – tee ja pea sellest kinni!

Pühad on pisut erilisem aeg. Sestap on ka loomulik, et soovid võimaluste piires tavapärasest rikkalikuma jõululaua katta või sõpra lisaks kallistusele veel kommikarbi või mõne hea emotsiooniga meeles pidada. See ongi okei! Tähtis on oma kulusid nii:

  1. planeerida ehk eelarvestada, kui
  2. oma seatud plaane ka järgida.

Võta ennast kokku ja mõtle läbi, milliseid kulutusi jõulud kaasavad. Pane kirja kõik:

  • kellele plaanid jõulukinki teha ja mis summas;
  • kas ja kui palju on võimalik (ja vajalik) uusi jõulukaunistusi ja -kujukesi soetada;
  • mis läheb maksma transport maale vanaema juurde ning tädi juurde teise linna;
  • mitmele katad jõululaua – mis sealt kindlasti puududa ei saa?
  • kõik muud võimalikud pühadekulud.

Kulusid kalkuleerides, arvesta kohe võimalikult täpselt, missugused on maksimaalsed summad, mida igal kulureal ilma laenamata ja kõiki sääste kulutamata kasutada saad. Ole endaga aus!

Konkreetse kirja pandud number annab selge ülevaate ning aitab eelarveraami sees ka lihtsamini sobiliku kingi ja jõuluprae leida. Võimalusel eelista praktilisi kinke: kosmeetika, raamatud, toiduelamused – neid on saadaval sisuliselt igale eelarvele. Toidu ostmisel järgi kaupluste pakkumisi ja valmista toit ise.

Pea meeles: kui pead mõne kingi jaoks laenu võtma, selle järelmaksuga ostma või krediitkaardi limiiti pingutama, siis tegelikult Sa seda kinki lubada ei saa. Pigem lepi selle mõttega kui hilisema võlakoormaga ja korrigeeri oma plaani!

#2 Viimase hetke kingid – polegi nii paha idee?

Üldjuhul on jõulustressi vältimiseks soovitus viimase hetke kingirallit iga hinna eest vältida.

Jah, kui Sul puudub igasugune mõte ja plaan, mida täpsemalt kinkida. Küll aga tehakse just pühade eel pidevalt sooduskampaaniaid ja allahindlusega eripakkumisi, mil võib varem väljavalitud kingi saada hulga soodsamalt. Siinjuures on oluline teadlik ostlemine ehk juba konkreetse kingiideega poodi suundumine. Vastasel juhul on jõulustress tõepoolest kiire tulema, kui leiad ennast äkki jõuluõhtu eel täitsa lootusetuna rahvarohkes ostumöllus.

Nipp: Kui on mõni sõber-sugulane, keda näed pärast jõululaupäeva, võid olla kindel, et juba 27. detsembri hommikul kõik kingikomplektid ja muu jõuluks loodud asjad allahindluse sildiga leiad. Osta teadlikult ja võimalusel sama asi soodsamalt!

#3 Soovita peresiseseid kingi tegemise reegleid

Suur osa inimesi kogeb jõulude ajal rohkem stressi kui ilusaid emotsioone just põhjusel, et:

  1. ei osata taskukohaseid kinke valida, kulutatakse üle ja satutakse võlastressi;
  2. kinke peab tegema palju ja kinkidele kuluv summa on suurem, kui rahakott lubab.

Kui oled teinud eelarve ning kulutused tunduvad üüratud, tasub olukord enda kasuks keerata.

Usu, Su suguvõsas võib olla teisigi, kel iga detsember samad finantsilised stressiallikad. Kinkide pähe ostetaksegi kokku igasugu träni, mis on parajasti odav ja mida keegi tegelikult ei vaja ega kellelegi rõõmu too. Kes isegi leiab iga aasta vabanduse, et ühisele jõulusöömaajale mitte tulla ning hingab rahus, et pääseb sellest kingitrallist?

Võid ise initsiatiivi oma sugulasteringis ja uuri, ehk on edaspidi mõistlikum:

  • kinkidest loobuda või teha neid ainult lastele;
  • soovitada loosipaki stiili, kus igaüks saab “salajaselt jõuluvanalt” vaid ühe kingi;
  • leppida kokku väga sümboolne summa, nt 10-15 € kingiraha, millele tuleb siis loominguline kasutus leida või pakk suisa ise teha.

Oluliselt südantsoojendavam ning läbimõeldum lahendus! Ja hulga vähem stressi – nii finantsilises kui ka ajalises mõttes, mis kuluks kaubakeskuste kammimisele kui järjekordse vabanduse väljamõtlemisel, miks jälle mitte jõulud koos sugulastega veeta.

#4 Vali kinki hoolega – väldi ebavajalikku!

Läbi aastate on jõuludest saanud ostupüha ja kaupa tuleb aina juurde, kuid irooniliselt on küsimusele “Mida kinkida” aasta-aastalt keerulisem vastust leida. Jah, poeletid ja veebipoed täituvad kõikvõimalike ilusate ja hirmsate asjadega, mida ideaalse kingituse pähe müüakse. Mänguasjatööstus toodab pidevalt uusi Barbie nukke ja rääkivaid koeri, mis laste kirjas jõuluvanale iga aasta läbi käivad. Paraku ilmub jõuluks kingiideena ostlemiseks rohkelt ka pudi-padi, mida keegi ei vaja või mis järjekordselt kuskile kaminasimsile või kapi nurka tolmu koguma jääb.

Proovi oma kinke valides olla väga konkreetne – ära osta midagi ostmise pärast, pigem mõtle inimese huvidele ning eelista elamusi: toidu-, liikumise- või meelelahutuslikke. Meeldejäävad hetked teevad iga kell ära järjekordse plastikutükile mänguasjakastis või küünlajalale kapil.

Nipp: tegelikult võid kingi saajalt ka küsida, kas tal on jõuluvanale kiri kirjutatud ning ehk on just praegu jõuluinglid kuulamas ning aitavad ühe väikse salasoovi täitumisele kaasa. Nii saad kinkida midagi, mis tõesti rõõmu toob või vajaduse täidab! Vahel tekitavad stressi just “mõttetud” jõulukingid, mida uksest ja aknast tuleb ning millega midagi peale pole hakata.

#5 Vaata üle tänased laenukohustused, et uut aastat puhtalt lehelt alustada – vajadusel küsi abi!

Jõulude suuremate kulude valguses võivad stressi tekitada ka juba olemasolevad laenud, mis kuidagi kuskile ei kao, pigem kasvavad kiiremini kui vajalikud säästud.

Kui satud hätta oma laenukohustusega, siis küsi abi. Abi küsimine ei näita nõrkust – vastupidi! Teadlik abipalve on selge märk, et näed probleemi ja tahad midagi muuta. Kui Sa tunned, et tänased laenud koos kogu jõulumölluga on Sinu jaoks liiga intensiivne, võta ühendust laenunõustajaga. Parim jõulukink on endale olemasoleva laenudega tegeleda, et uus aasta tuleks helgem.

Nipp: Oma laenumuredele silma vaatamine ja otsuse vastuvõtmine, et teadlikult probleemidega tegeleda, vähendab juba stressitaset ning toob meelerahu. Ja usu, ka jõulurahu!

#6 Veeda vähem aega sotsiaalmeedias

Nii kui jõulud lähenevad, näevad erinevad ettevõtmised käsitööpoodidest elektroonika kauplusteni välja vaeva perfektsete kingiideede genereerimisega oma sotsiaalmeedia lehtedel. Ja edukalt – ikka tundub uus kauaoodatud raamat, ideaalselt pehmed jõulukampsunid või 200 € allahinnatud kõlarikomplekt just kõige õigem kingiidee. Mis sest, et tegemist mitukümmend eurot kallima valikuga, kui eelarve täna lubab.

Mida vähem Sa ennast põlvest nõrgaks võtvate pakkumistega ümbritsed, seda lihtsam on Sul jääda oma seatud plaani ja eelarve juurde. Puhtalt kuna näed vähem ahvatlevaid pilte, pakkumisi ja “perfektne kingiidee -20%” stiilis südamele koputamist – minimeerid oma jõuluahvatlusi juba siis, kui vähendad oma aega sotsiaalmeedias.

#7 Jõulud 2023 ei ole kaugel – valmistu!

Ilmselt paned tähele, kuidas aeg lendab! Jälle tuleb telekast “Üksinda kodus”, kuigi tundub, et see oli alles eile, kui jaaniks Saarele sõitsid.

Sestap tee kõik, mis võimalik juba sel jõulul, kuid võta toodud soovitusi kui suurepärast võimalust olla targem uue aasta jõulupühade eel. Alusta ettevalmistuste või rahavarude kogumisega juba varakult! Nii oled järgmisel jõulukuul teinud teadliku säästmise, valinud ja ostnud kingid juba Musta Reede superpakkumisega ning saad rahumeeli nautida jõulupraadi, kingirõõmu kui lähedastega koos veedetud aega.

Sest just seda jõulud tähendavadki.

Väikelaen suuremaks väljaminekuks
Sinu personaalne laenupakkumine ootab
Vaatan lisa