Käes on jälle pühadeks valmistumise aeg ning inimeste mõtted lähevad aina enam jõululainele. Raha24 jagab soovitusi, kuidas vältida või vähendada jõuludega kaasnevat rahastressi.

Jõulud – see on aeg rõõmu, pere ja pidustuste jaoks. Kuid sageli võib see lapsevanematele tuua ootamatu stressi, eriti seoses rahaga. Jõulupakkide ostmine, pidulikud söögikorrad võivad kiiresti eelarve lõhki ajada, tekitades ebamugavust ja muresid.

Õnneks on võimalik nautida jõule ilma, et see tekitaks finantsilisi pingeid. Siin on sulle 7 praktilist nõuannet, kuidas hallata jõuludega seotud rahastressi ja luua pühade jaoks meeldiv ja stressivaba keskkond.

#1 Pane paika peresisesed kingireeglid

Kingisaajate hulga vähendamine aitab kokku tõmmata nii kulusid kui ka stressi. Selle asemel, et kinkida kõigile suures pildis mõttetut nänni, leppige pereringis kokku, et kingitusi teete sümboolses summas ainult lastele või võtate kasutusele kingiloosi süsteemi, kus igaüks teeb kingituse ainult ühele inimesele. See aitab mitte ainult kokku hoida raha, vaid ka vähendada ostlemisega kaasnevat stressi, võimaldades sul keskenduda kingituste kvaliteedile, mitte kvantiteedile.

#2 Koosta jõulueelarve

Enne kui detsembrikuu täies hoos käima läheb, pane varakult paika jõulueelarve. See peaks hõlmama kõiki kulusid alates kingitustest kuni pidulauani. Oluline on sellest eelarvest kinni pidada, et vältida ootamatuid kulutusi. Eelarve tegemisel oleks mõistlik arvestada kohe ka aastavahetuse plaanidega.

Loe, millised eelarve koostamise rakendused ja platvormid on rahaasjade planeermisel heaks abimeheks.

#3 Kasuta ära sooduspakkumised

Sooduspakkumiste ära kasutamine võib olla suurepärane viis säästa raha kingituste pealt. Siiski on oluline mitte lasta end sooduspakkumistest kaasa haarata ja osta asju, mida tegelikult ei vajata. Selle asemel koosta nimekiri vajalikest kingitustest ja püsi selle juures, otsides just neile vastavaid pakkumisi.

Samuti tasub jälgida sotsiaalmeedias erinevaid veebipoode ja jaemüüjaid, et leida parimad pakkumised ja võrrelda hindu. Tihti on just suuremates e-poodides paremad hinnad. Intrernetist ostes jälgi kindlasti eeldatavat tarneaega!

Lisaks ära unusta kasutada kliendikaarte ja boonusprogramme, mis võivad pakkuda lisasoodustusi või punkte tulevaste ostude jaoks.

#3 Valmista kingitused ja kaunistused ise

Enda tehtud kingitused ja kaunistused on sageli palju armsamad ning kokkuvõttes soodsamad lahendused kui poest ostetud tooted. Oma meisterdatud pakid lisavad kingitustele isiklikku puudutust ja näitavad saajale, et oled pühendanud talle aega ja mõtteid. Proovi teha käsitöökaarte, küpseta midagi maitsvat või tee mõni kunstiteos. Internet on täis loomingulisi ideid igasuguste oskuste tasemete jaoks. Isikupäraste kingituste tegemine on ka suurepärane viis näidata oma loovust.

#5 Väldi viimase hetke emotsioonioste

Planeeri oma ostud ja väldi emotsioonioste, mis võivad sinu eelarve lõhki ajada. Enne ostu sooritamist mõtle hoolega, kas see ese on tõesti vajalik või kas see sobib kingisaaja isiksuse ja tema vajadustega. Vältides spontaanseid oste, suudad paremini kontrollida oma kulutusi ja teha mõistlikumaid valikuid, mis on kooskõlas sinu jõulueelarvega.

Võimalusel viska pilk peale ka artiklile: “7 lihtsat ostunippi raha säästmiseks“!

#6 Jaga kulusid teistega

Kui sa korraldad piduliku jõuluõhtu koos lähikondlastega, kaalu kulude jagamist. Tee külalistele ettepanek panustada ühiselt jõuluroogade valmistamisse. See mitte ainult ei vähenda kulusid, vaid loob ka kogukonnatunnet ja suurendab kaasatust. Samuti vähendab see sinu ettevalmistuste koormust, võimaldades sul rohkem aega veeta oma külalistega ja nautida üheskoos veedetud aega.

#7 Järgmine aasta valmistu  varakult

Kingituste varakult ostmine aitab jaotada kulutusi pikema aja peale, vähendades detsembrikuist rahalist survet. Üks tõhus viis selleks on luua näiteks spetsiaalne jõulufond – eraldi säästukonto, kuhu paned aasta jooksul väikseid summasid kõrvale spetsiaalselt jõuludeks. See meetod võimaldab teil koguda raha jõulukulutusteks järk-järgult, ilma et peaksid muretsema suurte summade leidmise pärast viimasel hetkel. Samuti annab see võimaluse hoolikalt valida kingitusi, vältides emotsioonioste.

Varakult jõuludele mõeldes saab ära kasutada ka näiteks novembris aset leidva musta reede pakkumised.

Refinantseeri tänased laenukohustused

Üks viis, kuidas veel saad jõulude eel oma rahalist olukorda parandada, on olemasolevate tarbimislaenude refinantseerimine. Vaata üle oma praegused laenud ja järelmaksud ning kaalu nende koondamist üheks laenuks madalama intressimääraga. See võib vähendada sinu igakuiseid makseid ja pakkuda paremat ülevaadet sinu finantskohustustest. Refinantseerimine võib samuti aidata sul vältida kõrgete intresside maksmist ja pikemas perspektiivis raha säästa.

Enne laenude refinantseerimist tasub konsulteerida finantsspetsialistiga, et aru saada, kas see valik on sinu olukorras parim ning millised võivad olla võimalikud riskid ja kulud!

Kokkuvõtteks

Jõulupühad ei tohiks olla nii materialistlikud nagu ühiskond meile peale surub. Võttes arvesse neid seitset lihtsat sammu, saate vältida pühadeajal tekkivat finantsilist survet.

Planeerimine, eelarvestamine ja loovad lahendused aitavad luua rõõmsa ja meeldejääva pühad, kus rahalised mured on viidud miinimumini. Nii saate keskenduda sellele, mis on tõeliselt oluline – aja veetmine lähedastega ja pühadeaja nautimine.

Väikelaen suuremaks väljaminekuks
Sinu personaalne laenupakkumine ootab
Vaatan lisa