Sügis koos kütteperioodiga on kohe kohal ning seetõttu on õige aeg rääkida eluasemete kommuunaalkuludest. Tuletame meelde peamised tarkused, mis aitavad säästa nii korteri kui ka suvila/maakodu omanikel.

Elektripakett

Elektri hind võib olla üks suuremaid kuluallikaid, eriti kui kodu on suur ja kasutatakse palju elektriseadmeid. Elektripakettide hinnad varieeruvad sõltuvalt teenusepakkujast ja paketitüübist. Seega tasub võrrelda erinevate elektrifirmade pakkumisi, et leida enda tarbimisharjumustele kõige sobivam pakett. Fikseeritud hinnaga paketid võivad pakkuda kindlustunnet, kuid muutuva hinnaga paketid võivad teatud tingimustel olla odavamad.

Suvilas võib elektritarbimine olla hooajaline, mis teeb standardse elektripaketi valimise keerulisemaks. Mõned elektrifirmad pakuvad spetsiaalseid suvila-pakette, mis arvestavad hooajalise tarbimisega ja võivad seega olla kuluefektiivsemad.

Kokkuvõttes tasub elektripaketti valides arvestada oma konkreetse tarbimisprofiiliga ja olla valmis vajadusel paketti vahetama, et optimeerida kulusid. Kasuta internetis leiduvaid võrdlusportaale ja kalkulaatoreid, et leida enda vajadustele vastavaim pakett.

Toasoojus

Keskkütte optimeerimine

Keskküttega korterites tuleks temperatuuri reguleerida radiaatori termostaatide abil. Hoia temperatuuri mõistlikult madalal, kuid mugaval tasemel. Iga kraad, mille võrra temperatuuri langetad, võib säästa kuni 5% küttekuludelt. Kui armastad magada jahedamas ruumis, siis tasuks magamistoa uks kinni hoida, et elutuba püsiks pidevalt soojemana.

Lisaks veendu, et radiaatorite ees ja ümber oleks piisavalt ruumi, et õhk saaks vabalt liikuda. Mööbel või kardinad võivad takistada sooja õhu liikumist ja vähendada süsteemi efektiivsust.

Õhksoojuspump võib olla hea investeering

Õhksoojuspump võib olla suurepärane investeering nii kortermajja kui ka eramusse, mis võimaldavad kiiresti ja efektiivselt ruume soojendada/jahutada. Uuemad seadmed on üldiselt ka väga energiasäästlikud ning sõltuvalt elektripaketist võivad kokkuvõttes isegi soodsamat toasooja pakkuda kui seda on linnapoolne kesküte.

Kui soovid, et õhksoojuspumba kasutegur oleks maksimaalne, siis paigalda seade kohta, kust soe õhk saab ruumi efektiivselt jaotuda. Samuti hoia selle ümbrus puhas ning otseste sademete eest varjus.

Uuri ka väikeelamute kütteseadmete uuendamise toetuse kohta!

Kamina ja ahjupliidi efektiivsus

Kui suvila on varustatud kamina ja/või ahjupliidiga, on oluline neid tõhusalt kasutada ja hooldada. Kasuta kvaliteetset, hästi kuivanud puitu. Arvesta, et niiske puit põleb ebaefektiivselt ja tekitab rohkem tahma. Parimad küttepuud on hall ja must lepp ning kask. Need on kõrge kütteväärtusega ning lepa tugev külg on see, et ei aja tahma. Kõige puhtamalt põleb haab, kuid tema kütteväärtus on musta lepa omast ligi kaks korda madalam.

Samuti veendu enne iga kütteperioodi algust, et korsten oleks puhas ja heas seisukorras, et suurendada tõmmet ja efektiivsust.

Soojusisolatsioon

Vana või kehvasti isoleeritud korteri puhul kaob soojus kiiresti läbi seinte, põranda ja lae. Investeeri kvaliteetsesse soojustusmaterjali ja akende tihendamisse. Kuigi see nõuab arvestatavat investeeringut, aitab see pikemas perspektiivis kuludelt kokku hoida. Õhuavade sulgemisel tasub konsulteerida ka spetsialistiga, sest liigse tihendamisega võib saavutada vastupidise efekti, mis mõjub halvasti hoopis hoone “hingamist”. Ebapiisava ventilatsiooni tulemusena muutuvad ruumid umbseks ning kütteperioodil muutub õhk kiiresti ebameeldivalt kuivaks.

Suvilas võivad asjalood natuke keerulisemad olla, kuna kasutus on hooajaline ning ei soovitagi, et maja oleks hästi soojustatud. Sellest hoolimata tasuks ühteist siiski ette võtta kuna talvekuudel võib toatemperatuur niivõrd madal olla, et see paneb ohtu torustiku ja boileri. Lisaks võib kaaluda ajutiste soojustusmaterjalide, näiteks vahtplaatide või aknakatete kasutamist talveperioodil. Peamine on, et suvila soojustus oleks sedavõrd hea, et toatemperatuur ei langeks nulli ligidale.

Energiasäästlikud seadmed ja valgustid

Energiasäästlikud elektriseadmed, näiteks A+++ energiaklassiga külmikud ja pesumasinad, võivad aidata vähendada elektrikulusid oluliselt. Samuti tasub jälgida väiksemate seadmete, nagu mikrolaineahi ja veekeetja, energiakasutust.

Suvilas võib mõistagi kaaluda päikesepaneelide paigaldamist, eriti kui maja asub eraldatud kohas. See vähendab pikas plaanis elektrikulusid ja on ka keskkonnasõbralik.

Olgu üle korrutatud baasprintsiibid ka valgustite teemal, milles on palju juttu olnud. Nimelt LED-lambid on energiasäästlikumad ja pikema elueaga kui traditsioonilised hõõglambid või isegi säästupirnid. LED-lampide kasutamine on tõhus viis elektrikulu vähendamiseks nii linnakorteris kui ka suvilas.

Targad termostaadid

Pole mingit mõtet kütta kodu täisvõimsusel kui kedagi seal parasjagu ei viibi. Targad termostaadid võimaldavad sul oma kodu temperatuuri eemalt kontrollida, mis aitab vältida asjatut küttekulu.

Suvilas võib nutikas termostaat olla eriti kasulik, kuna kedagi ei pruugi pikalt kohapeal olla, kes kütmisega tegeleks. Mõned mudelid võimaldavad isegi küttetaset telefonist reguleerida ning reageerida just siis kui asud maakodu poole teele või väljas on eriti pakane.

(Sooja) vee säästmine

Dušipeade ja segistite vahetamine vee säästmise eesmärgil on lihtne ja tõhus viis vähendada veekulu. Lisaks on olemas ka kahetasemelised WC-potid, mis kasutavad loputamiseks vähem vett.

Suvilas võib kaaluda vihmavee kogumissüsteemi paigaldamist, mis võimaldab kasutada vihmavett aia kastmiseks ja muudeks vajadusteks, säästes nii kaevu- või linnavett.

Veel nippe vee säästmiseks:

  • Jälgi veesurvet. Vett võib kraanist lasta ka pisut nõrgema survega.
  • Pese käsi ja nõusid leige veega.
  • Ära unusta ennast kuuma duši alla liiga kauaks mõnulema.
  • Seadista kodumasinad tarbima harjumuspärasest 10 kraadi madalama temperatuuriga.

Internet ja TV

Traditsiooniliselt on paljud pered valinud nii interneti kui ka TV-paketi igasse oma kodusse eraldi, mis võib olla kulukas. Tänapäeval on aga olemas erinevad nutikad lahendused, mis võimaldavad kasutada sama teenust nii linnakorteris kui ka suvilas. Mitmed teenusepakkujad pakuvad võimalust jagada internetiühendust erinevate asukohtade vahel või lubavad vaadata televisiooni läbi mobiilirakenduse.

Mobiilne hotspot

Teine võimalus on kasutada mobiilset hotspoti (eesti keeles nn kuumkoht), eriti kui suvila asub piirkonnas, kus puudub püsiv internetiühendus. Hotspot võimaldab sul jagada mobiilse andmeside internetiühendust teiste seadmetega, andes võimaluse kasutada interneti ja striiminguteenuseid nii linnakorteris kui ka suvilas. Hotspoti puhul tuleb arvestada, et aktiivse kasutamise puhul võiks telefonis olemas olla piirmatu andmeside maht. Vastasel juhul võib telefoni internet kõige ebameeldivamal ajal täis saada.

Unustatud subscriptionid

Olenemata sellest, kas oled linnakorteri või suvila omanik, on üks üldine soovitus, mis võib aidata sinu kommunaalkulude arvelt kokku hoida: vaata üle oma tellitud teenused ja tühista need, mida su perekond tegelikult ei kasuta.

Meelelahutus: Kui peres on tellitud Netflix, Spotify, või mõni muu meelelahutusteenus, mida te enam ei kasuta, tühista see. Need kuutasud võivad tunduda väikestena, kuid kogunevad aja jooksul märkimisväärseks summaks.

Ajalehed ja ajakirjad: Paljud inimesed tellivad digitaalseid või paberajalehti ja -ajakirju, kuid ei jõua neid läbi lugeda. Kui see kehtib ka sinu kohta, mõtle tellimuse tühistamisele.

Pilveteenused ja tarkvara: Ole tähelepanelik ka erinevate pilveteenuste ja tarkvaralitsentside suhtes. Kui te neid aktiivselt ei kasuta, kaalu nende tühistamist.

Vaata üle oma pangaväljavõtted ja tuvasta kahtlased kulud, mis on jäänud kasutamata. Nende tühistamine võib sinu eelarvesse tuua ootamatu, kuid meeldiva kokkuhoiu.

Väikelaen suuremaks väljaminekuks
Sinu personaalne laenupakkumine ootab
Vaatan lisa