Koolikell heliseb juba õige pea ja paljudele peredel tähendab see suuremaid väljaminekuid – uued koolitarbed, riided, spordivahendid ja palju muud. Kuigi lapse esimesed kooliaastad on põnev aeg, võib sellega kaasneda ka ootamatuid kulusid, mis panevad perede rahakoti proovile. Toome välja praktilised soovitused, kuidas hoida eelseisvatel kuudel kulud kontrolli all.

1. Tee eelarve

Enne kooliaasta algust on mõistlik koostada eelarve. Märgi üles kõik eeldatavad kulutused – koolitarbed, riided, huviringid, lõunad jne. See aitab sul näha suuremat pilti ning vältida ootamatuid üllatusi. Mõtle, kas mõned kulud annab hajutada.

Praktilisi nõuandeid eelarve koostamiseks jagab Finantsinpektsiooni tarbijaveeb minuraha.ee.

2. Taotle ranitsatoetust

Enne kooliaasta algust on mõistlik uurida oma elukohajärgse omavalitsuse veebilehte või pöörduda otse infotelefonile, et saada teavet võimalike toetuste ja nende taotlemise kohta.

Toetused võivad oluliselt vähendada perede finantskoormust ja teha kooli alguse sujuvamaks. Näiteks Tallinna elanikele on olemas õppeaasta alguse toetus ehk rahvakeeli ranitsatoetus. Suuremat toetust saavad pered, kelle lapsed alustavad esimeses klassis ning on suunatud koolitarvete ja muude algusega seotud kulude katmiseks. Toetuse saamiseks tuleb esitada avaldus ja vastata teatud tingimustele.

3. Uuri, mida saab taaskasutada

Enne uute asjade ostmist vaata üle, milliseid koolitarbeid ja riideid saab eelmisest aastast edasi kasutada. Kas kõik pastakad ja vihikud on tõesti läbi? Võib-olla on mõni koolikott või spordijalanõu veel heas korras ja sobib ka uueks hooajaks?

4. Pane paika prioriteedid

Mõtle, millised ostud on kõige olulisemad ja millised võivad oodata. Võib-olla pole just praegu vaja uut spordivahendit, kuid kodune kirjutuslaud õppimiseks on hädavajalik. Olles teadlik oma lapse prioriteetidest, saad kergemini otsustada, kuhu oma raha suunata.

5. Võrdle hindu ja osta sooduspakkumistelt

Ära osta esimesest poest, mis ette jääb. Uuri erinevaid pakkumisi ja ole teadlik allahindlustest. Võib-olla on mõni internetipood isegi soodsam kui tavapood?

Hindade võrdlemisel võib olla abiks veebiportaal hind.ee.

6. Sotsiaalmeedia võimalused

Sotsiaalmeedia on mugav koht, kust saab kontakti teiste vanematega. Facebookis võib olla gruppe, kus vanemad jagavad või annavad ära tasuta raamatuid ja muid koolitarbeid. Liitudes nende gruppidega, võid leida palju kasulikku ja säästa samal ajal raha. Enne asjade vastuvõtmist või jagamist tuleks siiski alati kontrollida nende seisukorda ja kindlustada, et need vastavad kooli nõuetele.

7. Ära lase end liigselt mõjutada

Reklaamid ja eripakkumised võivad olla ahvatlevad, kuid enne ostmist küsi endalt: “Kas seda on tõesi vaja?”. Tihti on lihtne osta asju, mida tegelikult pole vaja, lihtsalt sellepärast, et need näevad ahvatlevad välja. Näiteks, kuigi tehnoloogia on tänapäeval oluline, on küsitav, kas esimese klassi laps vajab juba isiklikku sülearvutit. Võib-olla tasub sülearvuti soetamisele mõelda mõni aasta hiljem, kui lapsel on selle järele suurem vajadus ja oskus sellega vastutustundlikult ümber käia.

Mõtle alati enne ostu, milline on selle tegelik vajadus või on pigem lihtsalt soov ostelda.

Lõpetuseks

Kooliaasta algus on küll kulukas, kuid õige planeerimise ja teadliku tarbimisega saab vältida liigseid kulusid ja hoida oma rahaasjad kontrolli all. Ära unusta, et haridus on investeering tulevikku ja selle nimel tasub teha läbimõeldud otsuseid. Pea meeles, et parimad asjad elus ei maksa alati raha – armastus, toetus ja pühendumine on hindamatud väärtused, mida saad oma lapsele pakkuda igal koolipäeval.

Raha24
Alati Sinu jaoks olemas

Väikelaen suuremaks väljaminekuks
Sinu personaalne laenupakkumine ootab
Vaatan lisa