Oh, andestust, kallid rahamaiad! Ma tean, et see pealkiri on natuke nagu naisteajakirjade stiilis, kus ühel lehel on lugu “12 asja, mida kaalu langetamiseks teha”, teisel lehel järgneb kohe “7 selle aasta parimat koogiretsepti” ja kolmandal “8 põhjust, miks mehed kurvikaid naisi tahavad”. Aga seda ma luban, et minu järgmine lugu siin blogis ei ole samas stiilis praegusele loole vastanduv, näiteks “15 põhjust, miks on hea vaene olla” või midagi sarnast.

Ma ise leian, et mõnikord on päris kasulik sellist nö tööriista näha, kus on konkreetsed punktid ja soovitused. Ja eriti värskendav peaks olema lugeda kellegi lubadusi, kes nende taga ka peale valimisi seisab, eksole…? Võin käsi rahakotil kinnitada, et seisan alljärgneva teksti taga ka peale viiendat märtsi.

Asume asja kallale. Tahad, et sinulgi 2023 aastal rahakott kurvikam ja korpulentsem oleks? Siis vaata siia.

1. Kas sa tead, millega su raha vabal ajal tegeleb?

Kuna sa siin lugemas oled, siis on päris suur tõenäosus, et ei tea. Ma ütlen kohe ära, et kõiki neid punkte olen ma ise samamoodi järginud ja kui ma 2015. aastal munast välja ronisin, siis see oli kohe üks esimesi asju: vaatasin enda konto väljavõttega tõtt, vahepeal pühkisin silmanurka tulnud pisara (alguses kasutasin selleks vaeste kombel taskurätti, aga nüüd juba esimest taskust näppu jäävat kupüüri), vaatasin uuesti, mõtlesin, ohkasin ja vaatasin veel. Absoluutselt esimene asi on see, et sa pead välja selgitama, mis mutiaukudesse su papp läheb. Päris tihti on nii, et mingid igapäevased pisikulutused jäävad kahe silma vahele, kuna nad on tõesti väikesed nagu moonisaiast jäänud seeme hamba vahele. Aga oi, kui ebamugavad nad on! Ja kui sa sellele igapäevasele pisikulutusele või esimesele mooniseemnele hamba vahel jälile ei saa, siis kuu lõpuks võid ise ette kujutada, milline su naeratus (või konto) on.

2. Tee endale kohe praegu üks lisakonto netipangas.

Nagu… kohe! Tegid? Kui ei teinud, siis ma istun ja ootan, kuna sa seda teed. Nüüd tegid? Tubli laps. Nüüd järgmiseks pane sellele kontole nimi. Ja mitte nimi nagu Sander või Kertu, vaid nimi, mis on seotud sinu unistusega ehk selle konto eesmärgiga – noh, näiteks “reisikonto” või “vaheaeg spaas” või “töölt ära tulemise konto, et saaks elu lõpuni plastiliinist Anne Veski elusuuruses kujukesi voolida”. Ma ei tea, kas nii pikka nime saab panna nagu see viimane näide, aga samas ma ka ei tea, miks keegi peaks sellisest asjast unistama. Ühesõnaga, mine tee endale üks selline pangakonto, kuhu sa hakkad iga kuu kasvõi 33 eurot kandma, et sul oleks aasta lõpuks ca 400€ täiesti niisama märkamatult raha tekkinud ning sa näed, kuidas varsti proovid iga kuu 33€ asemel sinna kontole juba 44€ peita.

3. Millal sa viimati palka juurde said?

Eile? Ei loe! Mine küsi täna uuesti. Ma võin enda enam kui 7 aastase teekonna näitel teile kinnitada, et plutokraadiks saamise tee sillutamine on lihtsam ikkagi suurema sissetulekuga, mitte ainult suurema säästmisega. Kui sa arvad, et ülemus ise tuleb sulle rohkem raha pakkuma, kui ta aru saab, et sa kontori veekeetjas pealelõunat endale salaja õhtusöögi riisi koju kaasa keedad, siis sa eksid. Aga pea meeles, et küsimine peab olema põhjendatud ning eriti head on põhjendused, kus boss enda kasu näeb: said millegi olulisega hakkama ja lubad seda veel teha, leidsid ettevõttele mõne hea säästukoha, tõid mõne uue kunde vms. Lihtsalt minna küsima ja öelda, et tahaks lastevorsti asemel salaamit ostma hakata, ei pruugi töötada. Ei pruugi, aga võib. Kui töötas, siis tule anna meile ka siin teada.

4. Kas sa “sõidad tilkuva paagiga”?

Mida ma mõtlen, on see, et paljude (ootamatult paljudel, ma olen kuulnud!) inimestel on mingid suvalised ja automaatsed pisikesed püsimaksed, mis su “paagist vaikselt bensu” välja tilgutavad. Ehk siis pisi-püsikulud, mis vaikselt kontot kuivatavad. Mingi äpp, mille sa kunagi isegi võibolla tasuta alla sikutasid, aga mis peale 30 päeva automaatselt su kontolt iga kuu ühe või kaks või viis eurot ära nihverdab. Või päris kallis Netflix või mõne trenni igakuine makse, kus sa “kohe-kohe, kui muu elu kõrvalt aega tekib” jälle käima hakkad. Lepime nüüd kokku, et sellised asjad sa lõpetad ära ja me mõlemad teame, et kui sa oled näiteks jõuksi kuutasu 3 kuud maksnud ja seal 3x käinud oled, siis see ei ole vastuvõetav: nii ei kasva ei su musklid ega su konto, vaid ainult vöökoht ja võlad.

5. Kuhu su vaba aeg läheb?

Kas sa oskad midagi, mille eest keegi osa oma palgast sulle oleks nõus andma? Või on sul nii ilusad varbad, et neist pilti teha ja… okei, ma sellest võimalusest rohkem ei räägi, aga küll sa juba aru said, kuhu ma sihtisin. Minu mõte on tegelikult see, et kui väga paljud inimesed vedelevad õhtul ja nädalavahetustel mitu tundi teleka/Netflixi ees või kuskil supermarketis tülpinud näoga “kvaliteetaega” veetes, siis see võiks vabalt olla aeg, mil hoopis mingit enda rida nokitseda. Näed, näide elust enesest: mulle on selliste targutavas stiilis artiklite ja postituste kirjutamine mokkamööda ja see just praegu sinu silme ees olev sinu elu muutev šedööver valmis mul mitme päeva õhtuga (iga kord siia midagi kirjutades oli kell 21 läbi) on midagi, mida mulle teha meeldib ja mille eest ma nii mõnedki sotid eurod kontole juurde sain. See on lausa uskumatu, kui palju praegu võimalusi on, millega kerge lisaklots teenida, et kõikide hinnatõusude ja muu sellise ägedaga sammu pidada. Äkki sulle sobib õhtuti paar tundi sotsiaalmeedia reklaamidega tegeleda ja keegi tuttav on just oma äriga alustanud? No aga mine paku talle ennast abiks mingi talutava summa eest. Oskad ägedaid trennivideosid teha ja teisi kodus treenima õpetada? Jep, see on jumala äri ja mitte väike! Ilmselt jälgid sa isegi õhtuti diivanil pikali olles mõnda trennikontot, endal küpsisepakk kõhul ja mõtled, kuidas sa kõike seda homme trennis järgi teed (mhm, seal samas jõuksis, mida sa iga kuu maksad ja kuhu sa homme ka ei lähe).

***

Kujuta nüüd ette, et sa päriselt teed kõiki neid asju järjepidevalt terve aasta jooksul. See ei ole utoopia, kui ma ütlen, et nii on vabalt võimalik lisa viis sotti või lisa tonn enda kontole meelitada igakuiselt – ma olen kõikide nende praktikate elus näide. Põhiline nö saladus ongi see, et kuuma tuleb anda kahest otsast korraga, et asi võimalikult efektiivne oleks: mõttetutele kulutustele kiirelt nips-nips vasektoomia teha ja teisest otsast uut raha koju tuua. Kuidas tunne on, kas lööme käed või tuled 2024 aasta alguses häbi nägu peas uuesti siia seda lugu lugema?