Proovin olla teile kasulik ja reastada mõned väga konkreetsed soovitused “uus aasta, uus mina” programmi jaoks ja väikesed õppekurvid kohe läbi saavast aastast. Need saavad olema ülilihtsad ja ma garanteerin, et need töötavad (kui sa neid teed).

Üldiselt ma ei ole selline pikkade kokkuvõtete tegija. Minu maailmas maksavad numbrid ja seda olen teinud küll juba kaheksa aastat enda blogis, et iga kuu näidanud ära kõik sendid, mis mu siidiste käppade vahelt läbi veerenud on. Pikemate kokkuvõtete kirjutamine on vähemalt minul lõppenud alati, a-la-ti, ühe puändiga ja iseenda õlale patsutamisega: tubli poiss, et tegutsesid!

Ma meenutan absoluutselt iga aasta lõpus mingeid raskemaid hetki mööduvast aastast ja absoluutselt iga kord olen iseendale tänulik, et ma ei ole käega löönud. Minu meelest sellised kokkuvõtted peaksidki alati nii lõppema – elasime järjekordse aasta üle, see läks nagunii jälle mööda ja mida oleks andnud niisama passimine?

Keegi rääkis kunagi ühe sellise loo mulle, et kord üks 19-aastane tüdruk oli oma emale kurtnud, et ta tahaks kangesti arstiks saada, aga no ei viitsi 10 järgnevat aastat nüüd seda õppida. Liiga pikk ju! Ema siis targa näoga vastas, et okei tütreke, sul on kaks varianti: sa kas oled 10 aasta pärast lihtsalt 29-aastane või 29-aastane arst. Sest täpselt nii nagu mina alati korrutan: aeg läheb ju nagunii mööda. Ole siis parem 10 aasta pärast enda üle uhke, mitte pettunud ja niisama vana.

Soovitused uueks aastaks

Tegelikult ma ei tahagi pikalt sellel peatuda, mis juba ära oli. Parem mõtle, mis näoga sa 2024 detsembris endale peeglist vastu vaatad. Kas tuleb see vana hea, et noh, üks aasta libises jälle näppude vahelt märkamatult ära või tuled nende liigasse, kellel elu iga aastaga ülesmäge läheb.

Ühe väikese hoiatusena ütlen seda, et kõik su uue aasta lubadused on väga nunnud küll ja kindlasti oled sa umbes 16 päeva änksi täis ka, et end päevapealt üliinimeseks vormida – ei suitseta, ei joo, ei osta ühtegi pirukat, kellelegi roolis keskmist ei näita, aga ma tean ka seda, miks su uus elu sama kiirelt prügikasti kõrval on nagu kõik need detsembris tuppa tassitud jõulukuused.

Põhjus on selles, et sa tahad teha kõike ja korraga. Ega õpi möödunud aastast. Proovin olla teile kasulik ja reastada mõned väga konkreetsed soovitused “uus aasta, uus mina” programmi jaoks ja väikesed õppekurvid kohe läbi saavast aastast. Need saavad olema ülilihtsad ja ma garanteerin, et need töötavad (kui sa neid teed).

Mõte nr 1: Keegi ei oota, et sa üle (uusaasta) öö totaalselt muutud

Miks inimesed oma eesmärkide ja soovidega võssa panevad, on tihti liiga suures ampsus. Miks sa arvad, et kõik 14 muutust, mida sa päevapealt ette võtad, ei kuku sel korral samamoodi läbi nagu eelmised 15 aastat? Teed samu asju ja ootad uusi tulemusi? Mina ei ole siin hetkel õige inimene diagnoosi panema, aga verbaalse saatekirja võin küll sulle kaasa anda.

Mõte nr 2: Vaata ja mõtle, mis sel aastal toimus

Sõjad pärismaailmas ja “sõjad” turgudel. Majandus hüppas üles-alla nagu piparkookide üledoosiga maadlev mürsik, kes lõpuks ometi jõuluvana koputust uksel kuuleb. Kas elu jäi seisma? Ei jäänud. Kas elu järgmisel aastal jääb seisma? Ei jää. Jah, muutused toimuvad pidevalt, aga sinu ülesanne on paindlik olla. Paindlik ja järjepidev. Meenuta kasvõi covidi algust, kui tuulel ka järsku enam puhuda ei lubatud. Läksid mingid nädalad mööda ja isegi lödima kehaehitusega mehed julgesid Prismas jälle avalikult köhida, kui TicTac risti kurku kinni jäi.

Mõte nr 3: Ära vaata teiste inimeste raha- ja muid aasta kokkuvõtteid sotsiaalmeedias

Kui sa ei saanud sel aastal miljonäriks, siis sellest ei ole midagi. Kui oletame, et su aastat iseloomustas peamiselt khmm noh pruun värv, siis enda suurima saavutusena võidki kirja panna lihtsalt selle, et sa suutsid aasta üle elada. Uuel aastal võtad juba sammukese julgemalt ja keerad mõned kraadid peale.

Mõte nr 4: Mine tulevikku!

Ei, ma ei ole kolm päeva magamata ja glögi peal siin kirjutanud praegu, vaid see soovitus on väga konkreetne ja suure mõjuga nii su rahakotile, kui ka kõigele muule. Tulevikku vaatamine on väga lihtne. Ma ei tea, kas ma tohin sellist soovitus siin praegu anda või see kustutatakse sellest loost ära, aga no savi ja ma hõikan välja, et näiteks 3 kiiremat raha24-ga ühendust võtjat saavad endale märkmiku+pastaka komplekti. Seda on sul vaja tulevikku vaatamiseks ja selle eest sa tänad mind veel kaua. Mismoodi tulevikku vaatama hakata?

Mina tegin 2015. aastal nii, et kirjeldasin paari lausega enda elu, mida tol hetkel elasin. Peamised märksõnad olid ausalt öeldes: ving, kibestumus, pettumus, rahulolematus, kadedus ja nõrkus. Ei ole eriti roosiline koht, kus oma elus olla, eksole. Aga järgmisele märkmiku lehele kirjutasin mõned märksõnad ja paar lihtlauset, millist tulevikku ma tahan. Need märksõnad olid: rõõm, minimaalsed rahamured, enesekindlus, rahulolu ja leplikkus.

Edasi oli väga lihtne. Pidin välja mõtlema, mida ja kuidas enda elus muuta, et ühele lehele kirjutatud sõnadeks saaks teisele lehele kirjutatud sõnad. Piltlikult öeldes vaatasin sedasi tulevikku, et millist iseennast ma seal näha tahaksin. Ja siis tuli liigutama hakata. Seda saad küll ainult sina ise valida, kas sa oled 10 aasta pärast lihtsalt 10 aastat vanem või 10 aastat vanem, aga arst vms.

Kokkuvõtteks

Ma tean, et ma lubasin kirjatüki alguses teha suure ja megakasuliku ülevaate 2023 kohta, aga mis kasu sul sellest olnud oleks? Mineviku üle võib igaüks targutada ja ma ei näe ühtegi põhjust, miks sa peaksid rallit sõitma tahavaate peegli kaudu. Vaata välja esiaknast! Kraavi sõitmiste teadustes (jah, see on eraldi teadusharu, mida toetab Tallinna tänavahooldusamet vms) on selline ütlus nagu “sa sõidad sinna, kuhu sa vaatad”. Ehk siis kui sa libedal teel rooli lapates pingsalt kraavi ja puude poole vaatad, siis ilmselt seal sa lõpetadki. Kui sa aga pilgu tee peal hoiad, siis on sul väga palju suurem tõenäosus teele jääda. Hoia oma pilk teel igas mõttes, ära sõida uude aastasse tahavaatepeegliga orienteerudes, vali suund, kuhu sa jõuda tahad ja kuku vajutama, sest palju lihtsam ja parem on olla juba järgmisel aastal enda jaoks valitud märksõnade lähedal, mitte lihtsalt üks aasta vanem, aga endiselt sama õnnetu jumalasulane.

Väikelaen suuremaks väljaminekuks
Sinu personaalne laenupakkumine ootab
Vaatan lisa