Kui kinnisvaraportaale või sotsiaalmeediat lapates jääb silma just ideaalne korter või maja, tasub lisaks panga laenupakkumisega tutvumisele teadvustada, et üldiselt ei saa kodulaenu 100% kinnisvara hinna ulatuses. Tavaliselt on laenu saamiseks vajalik 15%-20% sissemakse omafinantseeringuga, KredExi abil või tagatiskinnisvara olemasolul.

Protsent ei tundu suur, kuid rahanumber selle taga küündib enamikel juhtudel siiski mitmetesse tuhandetesse või lausa kümnetesse tuhandetesse. Anname nõu, kuidas need tuhanded kodulaenu sissemakseks kokku saada.

Sea oma rahaasjad korda – märgi kulutused üles ja säästa!

Raha kogumine on protsess, mis algab eesmärgist ja kindlast distsipliinist. Kui Sa täna veel oma kuludel silma peal ei hoia ning erinevaid kulutusi ei teadvusta, on see kindlasti hea esimene samm, millega alustada. Säästmine ei tähenda koonerdamist ja anname omalt poolt Rahablogis nippe, kuidas rahaga paremini sõbraks saada, kui ka konkreetseid säästunippe.

Võta endale kindel eesmärk – oma kodulaenu sissemakse – ja jaga see igakuisteks eesmärkideks. Püüa harjutada sisse harjumus vajalikud riided või mingi osa nendest taaskasutusest leida ja seada toidukulutused ning meelelahutusele kuluvad summad suurema luubi alla. Sa võid üllatuda, kui kallis on toit või kui palju Sa tegelikult sellele eneselegi märkamatult kulutad.

Kindlasti vaata kriitilise pilguga üle igakuised püsikulud – ühel või teisel moel on neid päris kindlasti võimalik alandada – ka 10€ püsikuludelt kuus on 120€ aastas! Kui Sul on mitu sellist kuluartiklit, räägime juba topeltsummast.

Vii tänased eluasemekulud miinimumini!

Säästunippe on mitmeid, kuid kõige lihtsam on need ette võtta, kui tead oma suurimaid kulugruppe. Kui Sul täna veel oma kodu pole, siis just n.ö kodukulu ehk teisisõnu tänane “korteriüür” on ilmselt üks suurim neist.

Räägi oma üürileandjaga ja uuri, missugused on võimalused soodsamaks lahenduseks, samuti hoia silm peal sotsiaalmeedia gruppidel ning kinnisvaraportaalidel – ehk on mõistlik vahetada 2 tuba ajutiselt stuudio köök-toa vastu või leida suurem korter, mida teistega jagada. Nii on Sul võimalik tänaseid eluasemekulusid isegi kolmandiku või poole võrra vähendada. Sinu unistuste korter ei pea olema see, mida üürid, vaid see, mille tarbeks igakuiselt raha kõrvale paned.

Teeni lisaraha – lisatöö ja investeeringutega

Kulude minimeerimise kõrval jääb alati ka teistpidine võimalus – tulude suurendamine. Ehk lisatöö ja nutikas rahatarkus.

Oma sissetuleku suurendamiseks on mitmeid viise – proovi oma hobi rahaks teha, tee väikseid tööampse või proovi üleliigset vara kuskil taaskasutuses ja sotsiaalmeedias teistele müüa. Võimalusi on palju, ole ise leidlik!

Juba säästetud raha aitavad kasvatada fondid ning muud investeerimismeetmed. Inveteerimisega võid kohe alustada, kuid riski maksimaalseks maandamiseks tuleb Sul end investeerimisega blogide, YouTube või raamatute abil kurssi viia ning ennast pidevalt täiendada.

Uuri, kas Sa kuulud KredEx käenduse sihtrühma

Keskmine omafinantseeringu summa pangalt laenu saamiseks on minimaalselt ca 15-20% – see tähendab, et kui näiteks laenusumma, mida kodu tarbeks soovitakse laenata, on 80 000€, siis laenu omafinantseering (või n.ö kodu sissemakse) on ca 12 000€ – 16 000€.

Kodulaenu taotlemise mõtteid mõlgutades tasub tutvuda põhjalikult KredEx’i käenduse tingimustega. Kui kuulud nende sihtrühma, rakenduvad Sulle ka mõningad eelised. Näiteks on omafinantseering KredExi lahenduse korral on 10%. Kui piimapaki ostmisel ei ole see 5-10% tavatingimuste juures suur raha, siis kodu ostmisel on tegemist tuhandete eurodega. Lisaks võimaldatakse tasuta maksepuhkust laste sünni puhul.

KredExi laenutingimused ja lisavõimalused ei rakendu paraku kõigile. Kodu ostes pead Sina või inimene, kellega koos kodu soetad, kuuluma vastavasse KredEx’i seatud sihtrühma – näiteks noore spetsialisti või noore pere hulka.

Mõtle lisatagatise võimalusele

Rahalise omafinantseeringu hulka saab pangale esitada ka (vähemalt) samas vääringus lisatagatisega. Tüüpiliseim lisatagatis on mõni teine kinnisvaraobjekt – näiteks maja või korter. Lisatagatiseks esitatav kinnisvara ei pea tingimata Sulle kuuluma. Ehk on just Sinu vanematel, lähedastel sugulastel või vanaemal mõni kinnisvaraobjekt, millega nad aitavad Sul oma kodu unistust täita?

Kasutades teiste vara lisatagatisena, on vajalik notariaalne volikiri ning vastutusrohke teadmine, et makseprobleemide korral kannab vastutust siiski vara omanik. Seetõttu on oma vara tagatiseksmõistlik valida inimene, kellega on väga lähedane ja usaldusväärne suhe.

Väiksem laen kui omafinantseering

Vahel leiad oma unistuste kodu just siis, kui omafinantseeringust õige pisut puudu jääb. Sellises olukorras võib abiks olla tagatiseta väikelaen, mis aitab küll ihaldatud korteri või maja saada, kuid tekitab lisaks kodulaenule veel teise laenukohustuse.

Kui plaanid siiski võtta mitu laenu korraga, mõtle kindlasti kõik võimalikud stsenaariumid enda jaoks läbi. Kaalu veel mõnda aega raha kogumist, kodu ostuga ootamist või otsusta odavama kinnisvara kasuks.

Kui oled otsuses kindel, pea nõu meie laenuspetsialistidega. Teadvusta, et laenuraskuste korral võib saada Sinu kodust laenutagatis. Seega on eriti oluline laenupakkujat kaaluda ja omale võimalikult soodne laen valida.

Laenumakse kalkulaator

100 €
10 000 €
5 kuud
60 kuud
Sinu kuumakse

Hoia oma kodutunnet!

Koduga kaasneb hulk häid emotsioone, mis aitavad luua mõnusa ja koduse kindlustunde. Seetõttu on kodu ja kodutunne eesmärgiks omaette, mis aitab hoida sihi silme ees ja aitab omafinantseerigu raha kokku koguda.

Kodulaenu võttes seod ennast aastateks, küll on oma kodu aga igat lisapingutust omafinantseerigu tarbeks väärt. Lihtsalt vali enda jaoks kõige mõistlikumad laenuotsused.