Intressi mõistega puutub kokku sisuliselt igas finantsreklaamis. Enne, kui laenu võtma asud, tee vajalik eeltöö. Veendu, et saad pakkumisest õigesti aru ja tutvu kogu laenupakkumise tekstiga hoolikalt. Näiteks tee selgeks, millised võivad olla laenu kõrvalkulud ja missuguse mudeli järgi intressi arvutamine käib.

Laenupakkumise kontroll: krediidi kulukuse määr (KKM), lisatingimused ja intressi arvutamise mudel

Parim võimalik ettevalmistus laenuvajaduse korral on võtta pakkumisi mitmelt erinevalt krediidiandjalt. Kampaania pakkumise korral tasub tähele panna, kas eripakkumine on näiteks alates kindlast laenusummast alates, või siis ainult konkreetses ajavahemikuks.

Intressi arvutamise mudel – laenujäägilt või laenusummalt – on Sulle laenuvõtjana oluline välja selgitada. Kui laenujäägilt arvestatava intressi korral väheneb intressimakse iga kuuga, siis laenusumma baasil arvutatud intress püsib terve laenuperioodi vältel sama. Nii võib väike lisatingimus Sinu laenu oluliselt kallimaks muuta.

Veel üks hea nipp laenu hindamisel ja võrdlemisel on vaadata krediidi kulukuse määra ehk laenu hinda ühe aasta kohta. KKM kuvamine laenupakkumise kõrval on Eestis kohustuslik teenides laenaja parimaid huve – leida enda jaoks parim ehk võimalikult väikese KKM-iga laen. Küsimuste korral võta ühendust oma krediidiandjaga. Ole oma õigustega kursis.

Laenuintressi arvutamine laenujäägilt ja laenusummalt – mis on erinevus?

Et laenu võttes intressi arvutamisest õigesti aru saada, toome näite, kuidas arvutuskäigust kõige paremini aru saada. Oletame, et laenad 1200 € üheks (1) aastaks 10% intressiga. Lihtsuse mõttes hetkel laenuga muid kulusid ei kaasne.

Sinu laenu kuumakse = laenu põhiosa makse + intressid

Fakt on, et laenu põhiosa tuleb igal juhul kogu võetud summas (näite korral 1200 €) laenufirmale tagasi maksta. Siin kõrval hakkabki mängima 10% intress, mida saab arvutada kahel erineval moel.

Laenujäägilt intressi arvutamine

Laenujäägilt intressi arvestamise korral jääb intressi kulu iga kuuga väiksemaks, kuna laenujääk igakuiselt põhiosa makse korral väheneb.

1200 € laenu ja 10% intressi korral on esimese kuu intressiarvutus järgnev:

1200 (ehk laenu põhisumma ja konkreetne laenujääk) * 0,1 (ehk intressi protsent) / 12 (ehk laenuperioodi pikkus kuudes) = 10 €

Järgmisel kuul on intressimakse väiksem, kuna protsendiarvestus toimub maksmata laenu põhiosa silmas pidades ja eelmisel kuul ühe osa põhiosast juba tagasi maksid. Täpsete summadega graafiku nii laenu- kui intressimaksetega saad laenuandjalt küsida. Tutvu eeltööna iseseisvalt ka erinevate laenukalkulaatoritega ja kindlasti arvesta juurde ka lepinguga kaasnevad ja muud kulud.

Arvestades laenu põhiosa vähenemist, on oodatav intressimakse laenujäägilt intressi arvutamise puhul ca 66 eurot, ehk laen läheb laenujäägilt intressi arvestades maksma 1200 € põhiosa + 66 € intresse = 1266 €

Laenusummalt intressi arvutamine

Laenusummalt intressi arvutamise korral on intressisumma arvutuskäik igakuiselt sama, mis kõige esimesel kuul.

1200 € laenu ja 10% intressi korral on esimese kuu intressiarvutus järgnev:

1200 (ehk laenu põhisumma ja konkreetne laenujääk) * 0,1 (ehk intressi protsent) / 12 (ehk laenuperioodi pikkus kuudes) = 10 €

Laenu põhiosa küll igakuise makse järel väheneb, kuid kuna intressimaksed on selle arvutusmudeli korral fikseeritud laenusummalt, siis intressimakse kuu baasil ei vähene. Laenusummalt intressi arvutades on sama näite korral kogu intressimaksed 120 €.

Ehk laen läheb laenusummalt intressi arvutades maksma 1200 € põhiosa + 120 € intresse = 1320 €

Intressimaksete vahe, mis tekkis arvutamise maksegraafikust, on sisuliselt kahekordne.

Laenumakse kalkulaator

100 €
10 000 €
5 kuud
60 kuud
Sinu kuumakse

Ole teadlik laenaja!

Kui vajad laenu, ära peida mõisteid nagu “intress”, “annuiteet”, “laenusumma”, “laenujääk” ja KKM nähes pead liiva alla. Proovi terminid enda jaoks selgeks teha ning ole teadlik laenaja.

Küsimuste korral võta laenuspetsialistiga ühendust ja pea nõu. Kord omandatud finantsteadmised jäävad Sulle igaveseks!

Kes intresside arvutamisega pead vaevata ei taha võib mõistagi aega kokku hoida ja kasutada kalkulaator.ee või mõne teise internetis leiduva tasuta tööriista abi.

Head rehkendamist!