
Rahapesuga seotud skeeme on niivõrd palju, et selle ohvriks võib veebis langeda praktiliselt igaüks ilma, et ta sellest ise aru saaks. Panime kirja 10 rahapesuga seotud petuskeemi, mille puhul peaksid sinu häirekellad tööle hakkama.
Kui rääkida rahapesust, kujutab üldsus ette suuri kuritegelikke organisatsioone ja keerulisi skeeme, kus ebaseaduslikul teel teenitud miljonid voolavad kavalalt näiteks läbi Kaimanisaarte varifirmade.
Tegelikult on rahapesu mõiste palju laiem ja sellesse võidakse tõmmata marginaalse summaga ka igati seadusekuulekas kodanik ilma, et ta sellest ise aru saaks. Siin on 10 stsenaariumit, mis tõenäoliselt viivad sind rahepesuga seotud ahelasse.
1. „Lihtne tööpakkumine“ või „kiire teenistus“
Oled ehk kohanud kuulutusi/postitusi, kus pakutakse võimalust kergesti ja kiiresti raha teenida – näiteks tule „maksevahendajaks“ või aita „Hollywoodi näitlejat” väikese ülekandega. Tegelikult võib see tähendada, et sinu pangakontot kasutatakse rahapesuks, kandes kuritegelikul teel saadud raha läbi mitme konto, et selle tegelikku päritolu varjata. Musta raha liigutavat isikut nimetatakse rahamuulaks, mis tuleneb inglise keelsest terminist: money muling.
2. Kuidas sulle meeldiks võita kõik see… aga enne!
Kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis suure tõenäosusega see polegi tõsi. Näiteks kui sa saad teate, et oled võitnud loteriiga, kuid enne võidu kättesaamist pead maksma „käitlustasu“. Imelik, kas pole? Sina maksad oma raha kurjategijatele, nemad aga kannavad sulle osa oma mustalt teenitud rahast. Hoidu sellisest “lotovõidust”, sest vastasel juhul võib juhtuda, et kunagi hiljem pead hakkama võimudele selgitama, miks sinu kontole on jõudnud kuritegelikul teel saadud raha.
3. Kas saaksid sularaha välja võtta, teen sulle ülekande vastu?
Kuritegelikus maailmas on sularahal oluline roll, sest sularaha liikumisest ei jää digitaalselt jälge. Kui sulle tehakse ülekanne ja palutakse see sularahas välja võtta ning osa rahast lubatakse endale jätta, siis kas sa ikka tead, kuidas see raha on saadud ning miks sind selle väljavõtmisesse kaasati? Kui säärase palve esitas sulle sõber kes omakorda tegi seda kellegi kolmanda soovil, siis kui hästi sa seda kolmandat isikut tunned või kas üldse?
4. Kasutaksin sinu kontot, minu oma on blokeeritud
Kui mõni uus välismaalasest tuttav või tundmatu Facebooki sõber palub sinu pangakontot kasutada, sest tema enda arvelduskonto on “ajutiselt blokeeritud“ või „tal on maksetega probleem“, võib see olla osa petuskeemist. Internetipank ja pangakaart on väga isiklikud vahendid ja nendele ei tohiks ligipääsu anda isegi oma pereliikmetele. Hiljem võib mõnda kahtlast tehingut enda õlgadelt väga raske maha pesta.
5. Krüptorahaga seotud skeemid
Krüptovaluutad on muutunud populaarseks tööriistaks rahapesijatele. Kui keegi palub sul „investeerida“ või lihtsalt vahetada raha krüpto vastu, võib see olla osa rahapesuskeemist, kus ebaseaduslik raha muudetakse anonüümsemaks. Levinud skeem on ka sotsiaalmeedias jagada erinevaid kuulsustega seotud libauudiseid, mis viivad inimese üks-ühele järgi tehtud meediaväljaande lehele. Tihtipeale on selliste artiklite varjatud eesmärk saada sind liituma mõne kahtlase krüptoskeemiga.
6. Online-tutvused ja romantilised pettused
Rahapesuskeemid võivad olla peidetud ka online-tutvuste taha. Kui uus internetituttav palub sul teha tema eest ülekandeid, sest tal on „ajutised probleemid“ või „alltöövõtja/töötaja, kes ootab kiiret ülekannet“, võib see olla petuskeem. Paljud inimesed on langenud armuafääride varjus tegutsevate rahapesijate ohvriks. Armukelmid võivad isegi kuude kaupa ilusat mesijuttu puhuda, et eelnevalt usaldus võita ja alles seejärel oma tegeliku eesmärki täitma hakata.
7. Heategevus ja annetuste kogumine
Mõned rahapesijad kasutavad heategevuse katet, et liigutada illegaalset raha. Kui keegi palub sul annetada suurema summa raha tundmatu organisatsiooni kaudu või koguda annetusi nende nimel, tasub enne tausta uurida.
8. Varastatud eseme või raha hoidmine
Kui keegi annab sinu kätte hoiule varastatud raha või eseme(d), ja sa tead selle kahtlasest päritolust, siis võib see kvalifitseeruda rahapesuks. Isegi kui sa pole neid esemeid kunagi näinud ega muul moel kokku puutunud, võib see sind ikkagi viia rahapesuga seotud probleemidesse.
9. Pangakonto kasutamine rahvusvahelisteks ülekandeks
Kui keegi palub sul oma pangakontot kasutada, et liigutada raha ühest riigist teise, on see üks klassikalisi viise, kuidas rahapesu toimub. Sageli on need skeemid seotud ebaseaduslike tegevustega, näiteks maksudest kõrvalehoidumise või kuritegelike võrgustike rahastamisega. Näiteks viimases Rahapesu Andmebüroo aastaraamatus tuuakse esile, et uute riskidena paluvad Eesti residendid maksudest kõrvalehoidumise või muu süüteoga seoses kanda oma vara Leetu, et see Eestist sularahas välja võtta.
10. Altkäemaksu varjamine
Kui sulle maksti altkäemaksu, kuid sa väidad, et see on „töötasu“ või „kingitus“, võib see olla rahapesu vorm. Selline tegevus aitab varjata ebaseadusliku raha tegelikku päritolu ja muuta see näiliselt legaalseks.
Kuidas ennast kaitsta?
- Ära jaga oma pangakonto andmeid/paroole ega luba kellelgi teisel oma kontot kasutada.
- Ära vajuta kahtlastele linkidele, vaid mine soovitud lehele pigem otsingumootori kaudu.
- Hoia oma paroole ja ligipääse alati turvalises kohas.
- Ole skeptiline „lihtsate teenimisvõimaluste“ suhtes, mis nõuavad vaid ülekannete tegemist. Kontrolli alati osapoolte tausta ning vajadusel konsulteeri usaldusväärse asjatundjaga.
- Kasuta sotsiaalmeedias ja Gmailis kaheastmelist autentimist.
- Kui kahtlustad, et oled sattunud rahapesu skeemi, teavita oma panka ja politseid.
Rahapesu pole ainult kurjategijate probleem – see võib puudutada igaühte meist, sest skeemid lähevad järjest profesionaalsemaks. Kui tead, kuidas skeemid toimivad, saad end ja oma raha kaitsta!
Loe Rahablogis ka artiklit: “Mida teha kui oled sattunud petuskeemi ohvriks?“
