Raha ei ole kunagi liiga palju, kuid et seda jätkuks mõistlikult ja ka ootamatuste vältimiseks, tasub oma rahakotti ja pangakontosse siiski mõningase lugupidamisega suhtuda.

Mõtle ostuotsused enda jaoks läbi, ostle sealt, kus saab odavamalt ning ole teadlik oma kuludest. Alati ei pea koonerdama, et raha säästa! Anname omalt poolt mõned nipid, millega võid täitsa üllataval kombel avastada, kuidas raha aina enam kätte jääb ning sealjuures tundub elukvaliteet parem kui kunagi varem.

Toidukulud

1. Võta kohv oma termosega kaasa

2€-3€ kohvi eest ei tundu esmapilgul katastroof, kuid mitu kohvi kuus summeerub kokku arvestatavaks rahahulgaks. Ausalt, oma termosed on täna hulga ägedam trend – tee kohvi kaasa või vähemasti naudi oma topsi soodustust.

2. Kanna kaasas veepudelit

Sarnaselt kohviga saad ka omanäolise veepudeli endaga kaasa võtta ning seda joogiveejaamades tasuta täita. Kustutab janu sama edukalt!

3. Kasuta toiduainete ostmisel e-poode

Täna pakuvad kõik suuremad toidupoeketid e-poe võimalust. Just virtuaalsel šopingul on lihtne jälgida ostunimekirja ja vältida emotsioonioste, mis “lihtsalt odav oli” või “kassa kõrval silma jäi”. Samuti säästad e-ostlemisega oma aega, mida teatavasti saad ka rahaks panna. Topeltsääst!

4. Tee omale lõunasöök tööle kaasa

Tegelikult on väga mõnus süüa õhtusöögi ülejääk järgmisel lõunal kontori kööginurgas ja samal ajal mõnda head raamatut lugeda või oma lemmiksarja vaadata. Õhtusöögile paar kartulit lisaks panna ei maksa suurt midagi ja boonuseks tead täpselt, millest toit koosneb!

5. Kutsu sõbrad külla selle asemel, et välja minna

Lihtsalt öeldes maksab pudel veini sisuliselt sama palju kui klaasikene väljas ning koogitüki hinna eest kohvikus saad tegelikult koju suure tordi. Väljas kokkusaamise asemel leppige vähemalt iga teine kord kohtumine kellegi juures kodus koos koduse söögi-joogi ning mõnusa meelelahutusega. Pangakaardi kaasa võtma ei pea!

6. Käi poes ainult täis kõhuga

Tühi kõht on parim kokk, nagu öeldakse. Ja väga halb kaaslane toitu ostes, kuna ostukorvi maanduvad valimatult järjest kogu toidupoolis, mille söömist hetkel ette kujutad. Ja seda on rohkem kui peaks.

7. Mine toidupoodi oma koti ja ostunimekirjaga

Sul pole enam neid kile- ja paberkotte kuskile viia? Ja kipud ostma asju, mida ei vaja ning unustama, mille pärast poodi tulid? Tuttav tunne! Pane omale külmkapi külge post-it, kuhu terve pere ostunimekirja kirjutada saab, kõige ette lisa “ostukott”, mille ise kodust kaasa võtta saad.

8. Koosta nädalamenüü

Kui mõtled nädala lõpus ette järgmise nädala menüü, programmeerid ennast juba selle menüü lainele. Nii on poeskäik eesmärgipärane, kiire ja lihtne ning tead ka ette arvestada, kui kalliks nädala toidukorrad muutuvad. Nipp: tee õhtul alati pisut rohkem süüa, nii saad seda järgmisel lõunal soojendada või suisa kahe õhtu söögi korraga valmis.

9. Vaata sooduspakkumisi ja kampaaniaid

Mammutipäevad, Laadapäevad ja muud säästupäevad – igal poeketil oma ja igas tootegrupis üldjuhul kliendile võit. Osta julgelt (ja odavalt) just kampaaniaga poeketist oma toit, aga ka igapäevased kulutooted, mis halvaks ei lähe, kuid mida pidevalt tarvis on – näiteks pesupulbrid, majapidamispaberid jmt.

10. Mine poodi alles siis, kui külmkapp tühi on

Tühi külmkapp ei ole üldse halb näitaja. Pigem võta seda kui indikaatorit, et oskad oma toidukordi planeerida ja toitu mõistlikult tarbida. Proovi enne uut suuremat poeskäiku veenduda, et kapp on sisuliselt tühi – nii väldid paljude toodete äraviskamist.

11. Jälgi toodete säilivuskuupäevi

Poes olles jälgi kiirelt riknevate toodete korral säilivuskuupäevi ja võimalusel eelista kõige kaugemat kuupäeva – nii saad toodet pikemalt tarbida ning näiteks hakkliha kasutada ka siis, kui homse planeeritud õhtusöögi asemel muu plaan tekkis. Nipp: KUI aga tead, et toodet kohe tarbid, jälgi sama päeva soodustusi.

Meelelahutus ja elustiil

12. Loe säästmisnippe, liitu kogukondadega.

Tõsi on, et mida rohkem ühte teemasse süvened ja uurimustööd teed, seda selgemaks, lihtsamaks ja südamelähedasemaks see teema Sulle muutub. Tutvu erinevate raha säästmise kogukondadega sotsiaalmeedias ja veebiavarustes. Ka Raha24 Rahablogi annab säästmiseks ja rahatarkuseks häid nippe!

13. Müü soodsalt oma üleliigset vara

Kapis seisvad kleidid, mida pole ammu kandnud? Voodi all kingakarbis olevad nipsasjakesed, mida enam ei vaja? Lapsele väikseks jäänud riided? Tee omale ruumi juurde ja müü neid odavalt FB gruppides või taaskasutuspoodides.

14. Vaata üle oma treeningharjumused

Jõusaali IG pildid on tõepoolest inspireerivad, kuid analüüsi oma trenniharjumusi perspektiivis, kas igakuiselt makstud spordiklubi teenustasu on seda väärt? Ehk on Sul kodu lähedal mõni soodsama pakkumisega jõusaal või on Sinu harjumuste korral mõistlikumad pigem ühe korra piletid?

15. Tasuline koolitus VS tasuta Youtube

Järjekordne õppevideo või treeningkava, mis tundub põnev? Internetist leiab hulga koolitusi, mis just täna Sulle eksklusiivselt -50% maksavad. Tihti jäävad just sellised hetkeemotsiooni ajel ostetud kursused meilboksi suletuks ja Youtubes on sarnast infot tundide viisi tasuta.

16. Sea omale motiveerivaid eesmärke.

Igasugused eesmärgid soosivad nende poole töötamist – olgu selleks eesmärk süüa väljas vaid 1x kuus või vastupidi, koguda omale X aja jooksul 3 kuu palgapuhver.

17. Tee SEE ise!

Mis täpsemalt? Mis iganes! Vajad sünnipäevaks torti – seekord ära telli, tee ise! Vajad uut kirjutuslauda? Tee see ise vanast retroversioonist! Youtube on täna täis videodest, kuidas lihtsalt ja kiirelt sisuliselt kõigega hakkama saada. Nipp: juhul kui vajad tikksaage, õmblusmasinat vmt, siis küsi tuttavatelt, kas keegi saab seda Sulle laenata, ära torma seda kohe ostma!

18. Loobu halbadest harjumustest

Arvuta kokku oma suitsupakkidele, emotsiooniostuks soetatud šokolaadibatoonidele või teleka ees söödud krõpsupakkidele kulunud summa. Halvad harjumused on head ainult selleks, et neist loobuda.

19. Üllata sõpru isetehtud kinkidega

Sügisesed hoidised, isetehtud snäkid, kootud sallid – kindad või enda kirjutatud luuletused on südamesoojust täis kingid. Mõtle ka jõulude saabudes missugused kingid saad ise teha ning millesse raha asemel oma aega ja hinge panustad.

20. Käi hambaarstikontrollis

Ära lase oma hammaste seisukorda nii kehvaks, et vajad mitmetesse sadadesse eurodesse ulatuvat hambaravi. Käi pidevalt kontrollis ja hoia oma hambad (ja ka muu tervis) terved.

21. Laena sõbralt (ei, mitte raha!)

Ehk on sõbral või naabril laenata akutrelli, mida vajad uue riiuli paigaldamisel? Või isal võtmekomplekti, mida auto juures nokitsedes tarvis? Vahel ei ole ühe kasutuskorra jaoks mõistlik (ega vajalik) omale uus asi soetada. Küsi, aga ära unusta tagastada!

22. Käi raamatukogus

Pane ennast raamatukogus kohe uue kauaoodatud raamatu järjekorda – kui raamat meeldib, jääb hiljem alati võimalus see endale ka riiulisse soetada.

23. Planeeri ette

Teatrite piletisadu, kinode sooduspäevad, early-bird festivalipassid, lennupiletid ja SPA’d – kui julged plaane ette teha, võid tõeliselt hea kultuurielamuse või reisi isegi vaat et poole soodsamalt saada!

Nutikas ostlemine

24. Ära osta asju ainult sellepärast, et need on odavad

Sooduskampaaniate ajal tasub väga põhjalikult mõelda, mis on Sinu soov ja mis vajadus. Vajaduse korral on igati mõistlik soodukat ära kasutada, soovi korral võta endale mõttepaus. Ära soeta 30% allahindlusega kleiti, mille aasta aega hiljem hinnasildiga kuskilt kapipõhjast taasleiad.

25. Loobu sooduspakkumiste uudiskirjadest

Või enamikest neist. Turundusgurud teavad täpselt neid nuppe, tekste ja vilkuvaid pilte, mis Sinus ostusoovi tekitavad. Kui Sa ei suuda ebavajalikust ostmisest loobuda, kui sooduspakkumist näed, siis vajuta “unsubscribe” kõigile pakkumistele, mida Sa tegelikult ei vaja. Vähemalt ajutiselt. Sama on niisama poodides ringivaatamisega – ära ahvatle ennast!

26. Küsi soodustusi

See ei kõla küll väga eestlaslikult, aga suuremaid oste tehes uuri alati, kuidas allahindlust saab. Vahel võib just sel poel olla mingi koostöö Sinu tööandjaga, toimib mõni lojaalsuskaart, mis Sul juba on või saad jutule heas tujus müüjaga, kes Sulle hea hinna teeb.

27. Jälgi kaupluste sooduspakkumisi

Kui Sinu välja valitud kampsun, kõrvaklapid või puhastusvahend on sooduspäeval 30% või isegi 50% odavam, siis mis paneb Sind sama asja täishinnaga ostma? Ainult läbimõtlematus!

28. Väldi emotsioonioste – nii kallimaid tooteid kui šokolaadibatoone toidupoe kassa kõrval

Kui näed poes ägedat jakki või unistad juba pikalt espressomasinast, sest naabril ju on, võta enda jaoks 24h, et mõelda, kas seda peaks kohe poodi ostma tormama. Võid üllatuda, kui palju on asju, mida Sa tegelikult ei vaja ja tabad ennast hiljem mõttelt, et miks ma selle ometi ostsin?

29. Liitu lojaalusklubidega

“Järjekordne konto kuskil” ei ole mingi vabandus, pigem tee endale see konto ära ning naudi häid pakkumisi. Tihti saad lojaalsuskaardiga soodustusi, kuid nii mõneski kohas kogud raha, kinopileteid, tasuta kohvi või snäkke. Lase ettevõttel endale neid hüvesid pakkuda!

30. Tee kallima ostu kohta eeltöö ja hinnakalkulatsioon

Ära otsusta kallimate toodete korral kohe, kui midagi poes silma jääb. Võrdle toote hindu ja pakkumisi erinevates poodides ja veebilehtedel. Teinekord võib täpselt sama asi täitsa okeis X veebipoes kümneid eurosid odavam olla, kui kohapeal või konkureerival saidil. Tõsilugu.

31. Külasta taaskasutuspoode

Vahel leiad teise ringi kauplusest korraliku ja omanäolise riietuse või hoopis serviisikomplekti sisuliselt tasuta. Nipp: on mitmeid second-hand kauplusi, kus teatud päevadel on kõik tooted 1-5€.

32. Ostuvabad päevad

Sea endale (või tervele perele) eesmärgiks ühel päeval nädalas mitte midagi osta ehk läbi viia nn 0 € eelarve päev. See võib päris ägeda hasardi tekitada!

33. Kallimad ostud – järelmaks vs väikelaen? Otsusta targalt!

Juhul, kui plaanid järelmaksuga osta mõnd kulukamat toodet, näiteks vahetad välja kahtlast häält tegeva külmkapi või vajad uut arvutit, siis tutvu kindlasti järelmaksu tingimuste ja kulukusega. Teinekord võib hoopis väikelaen Sinu jaoks sellises olukorras soodsam lahendus olla. Uuri kindlasti mitmeid lahendusi.

Transport

34. Hoolitse oma kodutehnika ja auto eest

Pidev auto ja olulise koduse tehnika hooldus ja pisiprobleemide jooksev parandamine aitab üldjuhul ennetada ootamatud ja väga kriitilised probleemid, mis vajavad juba suuremaid väljaminekuid.

35. Liigu jalgsi

Kord asendab kiire jalutuskäik Sinu treeningu või taksosõitu, teinekord tipptunniummikud autos. Klapid pähe ning mõnus muusika või podcastid panevad Sind neid värskes õhus jalutuskäike meeletult nautima ning efektiivselt kasutama.

36. Kasuta ühistransporti

Soodne, mugav ja Sinu oma aeg oma mõteteks, lugemiseks või klappidest millegi hea kuulamiseks. Samal ajal viib keegi teine Sind kodule aina lähemale.

37. Ühenda sõite naabrite või tuttavatega.

Ehk töötate oma naabriga sarnases rajoonis? Või käivad Teie lapsed samas trennis? Vahel saab oma kütusekulud poole võrra alla viia kui autosõite sõprade- tuttavatega jagada. Võite seda hellitavalt Naabruskonna-Uberisk kutsuda!

38. Käitu liikluses korralikult ja jälgi parkimise infot

Korralik liikluskäitumine ei ole mitte ainult ohutum moodus liikluses osaleda vaid ka säästlikum. Trahvid ei ole toredad. Ega odavad. Eriti jabur on aga saada parkimistrahvi, sest unustasid parkimiskella armatuurlauale panna…

39. Teadvusta endale autoga kaasnevad kulud

Mõtle oma käigud läbi ja kaalu, kas auto või peres olevad kaks autot ennast õigustavad? Löö kokku kõik kindlustuse, kütuse, hoolduse, rehvivahetuse, liisingu jmt kulud ja mõtle, kas auto on vajalik või ehk piisab perele kahe auto asemel ühest?

40. Autot ostes kaalu liisingu asemel ka autolaenu

Kui autot oma tööl ja tegemistel siiski vajad ja selle jaoks omafinantseering täies mahus puudub, kaalu lisaks liisingule ka autolaenu. Tingimused võivad olla sarnased, kuid autolaenu korral ei pea Sa tasuma auto sissemakset ja kaskokindlustus pole samuti kohustuslik.

Finants

41. Kirjuta oma kulutused kulugruppides üles

Just visuaalne pilt või tabel annab kuu lõpus reaalse arusaama, kuidas kõik need väljas joodud kokteilidja 5 paari uusi jalatseid ennast õigustasid. Samuti leiad ausalt arvet pidades tõenäoliselt nii mõnegi huvitava kuluartikli, mida muidu tähele ei pannud ja millel edaspidi silma peal hoida… näiteks 35€, mis kulus kohvile?

42. Paiguta raha ilma kaardita kontole

Hea nipp on palgapäeval enne arvete maksmist kohe endale maksta ehk kanda X summa raha teisele kontole nn “meelerahufondi” või “säästudeks”. Nii on üleliigne raha silma alt ära ja Sinu turvatunne jõudsalt kasvamas. Nipp: tee endale püsimakse, nii on säästmine automaatne!

43. Võrdle ja küsi alternatiivseid laenupakkumisi

Ka laenuvajaduse korral on võimalik säästa. Tee eeltööd ja küsi mitmeid laenupakkumisi – nii pankadelt kui väiksematelt krediidiasutustelt. Nende seast vali endale soodsaima KKM-iga pakkumine.

44. Kindlusta oma hinnaline vara ja vaata üle tänased kindlustuse pakkumised

Tutvu oma kindlustuspakkujatega ja jälgi kampaaniaid, kus saad tasuta omavastutusega kindlustusjuhtumi või näiteks 12 kuu kindlustuse 10 kuu hinnaga. Kindlasti veendu, et Sinu suurim vara – kodu, auto, tervis – oleks kindlustatud! Õnnetus ei hüüa tulles ja võib kaasa tulla meeletud kulud!

45. Lülita sisse rahakoguja oma pangakaardil

Üks lihtsamaid raha kogumise viise täna on seda teha automaatselt. Nii ei pane seda tähelegi, kuid kuu lõpuks on siiski lisaraha eraldi kogumiskontol. Üsna mitmed pangad pakuvad täna oma pangakaardil läbi summa ümardamise säästmist. Uuri oma pangast rahakogumise (digikassa, kasvukonto) teenuse kohta ja lülita see kohe sisse!

46. Kaalu laenude refinantseerimist

Kui Sul on juba laen või mitu, tutvu kindlasti laenu refinantseerimise teenusega – nii saad säästa erinevatelt teenustasudelt ja suures plaanis oma kulusid hajutada. Refinantseerimiseks konsulteeri kindlasti finantsspetsialistiga või võta meiega ühendust!

47. Tee omale eelarve

Kulude üleskirjutamine aitab saada aimu, kui suured kulud Sul pidevalt ühes või teises tootegrupis esinevad. Saadud info põhjal kujunda endale kulugruppide lõikes kuu või nädala eelarve – proovi sellest kinni pidada ja juba tunned, kuidas kulud kontrolli all on.

48. Proovi koguda lisaraha

Täna on hulga võimalusi endale vabal hetkel lisatööd või tööampse leida: vaata GoWorkABit portaali, Wolt-Bolt kullereid või freelancer portaale.

49. Pane oma säästud kasvama – investeeri!

Säästud on toredad, aga veel toredam on, kui nad oma väärtust ajas kasvatavad. Tutvu investeerimisvõimalustega ning leia võimalusi oma säästetud raha aastatega veel mitmekordistada.

50. Kasuta lisaraha mõistlikult

Said tööl boonust? Skoorisid heade tulemuste eest stipendiumi? Võitsid lotoga? Igal juhul kasuta saadud lisaraha mõistlikult – see ei tähenda sooduskampaania ajal poodides nõrkemiseni shoppamist ja šampusega linna nooblimas restoranis tähistamist. Igal juhul mõtle, enne kui seda teed lähed.

51. Ära võta laene mitmest kohast

Raskeid ja ootamatuid aegu võib meil kõigil ette tulla – siin tasub kindlasti distsipliini hoida ning kulugrupid kriitiliselt üle vaadata. Väldi laenu võtmist mitmelt laenupakkujalt – tihti on just laenude hajutamine esimene samm tõelisel laenuorjusel. Tekkinud robleemide ja makseraskuse korral räägi oma laenupakkujaga ja leia lahendus.

52. Piggybank – tee omale mündikassa

Iga sent võib lõpuks tulemust tuua ning euro koju tuua. Hangi omale rahapõrsas või mündipurk, kuhu taskus kõliseva peenraha lisada saad. Sa võid üllatuda, kui kiiresti purk täitub ja missugust summat see lõpuks endas hoiab. Kullaauk!

53. Vajadusel kasuta maksepuhkust

Laenu korral, kui käes on keerulisem periood, kasuta oma õigust saada maksepuhkust ja seega oma rahalised olukorrad kontrolli alla saada. Maksepuhkus võiks kindlasti olla üks laenutingimus, mille olemasolule laenamise eel tähelepanu pöörata.

54. Võta laenu ainult vajadusel ja kasuta laenuraha otstarbekalt

Ära kasuta õppelaenu ega ka tagatiseta tarbimis- ja kiirlaenu sooduspakkumisteks ega pidutsemiseks vaid ikka sihtotstarbeliselt – remondiks, uueks arvutiks, koolimaksuks või näiteks auto ostmiseks. Laen ei ole lihtne raha vaid finantskohustus, mis tuleb hiljem intressi ja muude võimalike lisakuludega tagasi maksta.

Kodukulud

55. Vaata üle oma subscriptionid

Netflix, Spotify, TV3 + ja kõik need 3 meediaväljaannet! Mõtle oma harjumused üle – millal Sa igat neist viimati avasid ja milliste arvelt annaks taaskord säästa, sest Sa lihtsalt ei kasuta neid? Leia vähemalt üks ja loobu sellest.

56. Küsi soodustust telekommunikatsioonifirmadelt

Uuri paarilt sõbralt ja usu, vähemalt ühel neist on hulga soodsam ja rohkemate võimalustega telefoni- või internetipakett. Helista oma koduvõrku ning uuri, mis tingimustel Sinul paremat pakkumist võimalik saada oleks. Juhul kui seda ei pakuta, vaheta teenusepakkujat… või maini, et Sul sellised mõtted. Imesid juhtub!

57. Väldi hooajakaupade ostmist hooajal

Vajad uusi talveriideid? Võimalusel soeta need juba kevadel, mil rõivapoed mantlitest ja suusapükstest kiirelt lahti saada soovivad ja neid eriti hea hinnaga müüvad. Teatavasti pole ka paremat aega, mil osta jõulukaunistusi, kui päev pärast jõule. Või koolikaupu, mida saad poolmuidu kohe pärast esimest koolipäeva.

58. Jälgi oma eletritarbimist

Muutused sünnivad just väikestest asjadest, sestap vaata, et kasutad kodus LED pirne, ära jäta tulesid põlema kui toast lahkud ning lülita nt vannitoa põrandasoojendus välja kui pikemaks perioodi kodust eemal viibid

59. Ole oma tegemistes järjepidev

Kui ühel korral siiski sooduspakkumiste turundusele allud või seatud eelarve ületad, ei tasu heituda. Olukorra nentimine on juba samm edasi ja järgmine kord oskad oma otsusele suuremat tähelepanu pöörata. Harjumused võtavadki aega!

Võta oma finantskäitumine ja kulud samm-sammult ette

Kõik suuremad muutused algavad väikestest otsustest, tähelepanekutest ja samm-sammult!

Leia nimekirjast endale alustuseks mõni mõte, mida kaasa võtta ning kohe ära teha ja avasta iganädalaselt enda jaoks midagi uut. Näiteks kui oled omale juba kulutabeli loonud ja telefoni-internetipakkuja hinna soodsamaks rääkinud, saad juba uut nippi praktiseerima asuda.

Suur osa säästudest põhineb headel harjumustel ja enesedistsipliinil – mõlemad neist on õpitavad!

(artikkel ilmus algselt 08.10.2020)