Raha. Mis sulle seda sõna kuuldes esimese asjana meenub? On see näiteks villa Hispaania rannikul, münte täis rahapõrsas või hoopis aegumatu ABBA superhitt “Money, Money, Money”?

Rahal on meie kõigi jaoks omamoodi tähendus – kellele võimalused, kellele vabadus, kellele aga stress ja kohustus. Ka siis, kui sa hetkel veel oma rahaasju hästi ei valda, on just täna parim päev positiivses suunas algust teha.

Toome sinuni 10 rahamaailma tsitaati ning aitame mõista nendes peituvaid nutikaid nõuandeid, mis ka sind inspireerida võiksid.

#1 “Aeg on väärtuslikum kui raha. Sul on võimalus teenida rohkem raha, kuid sa ei saa rohkem aega.” / Jim Rohm

“Time is more valuable than money. You can get more money, but you cannot get more time.”

Kui palju me kuuleme inimesi enda ümber rääkimas, et “mul on kiire” ja “mul pole aega”? Ilmselt palju. Mõneti on tegemist mugava automaatvastusega, sest kui palju me igapäevaselt sotsiaalmeediat skrollides või teleri ees istudes mõtleme, kas see on parim võimalus, kuhu oma aega investeerida? Sama aja saaks veeta oma lähedastega. Aega saab kasutada, et õppida endale mõni uus oskus, tegeleda hobidega või leida võimalus, et teenida lisasissetulekut?

Aeg on reaalselt ainus vara, mida meil kõigil – sõltumata vanusest, soost, päritolust ja pangakonto suurusest- täpselt sama palju on. Proovime anda endast parima, et kõik 24 tundi ööpäevas aitaksid luua väärtust sinu eesmärke silmas pidades.

#2 “Õnne raha eest osta ei saa, kuid rahapuudus toob sulle masenduse” / Daniel Kahneman

“Money doesn’t buy you happiness, but lack of money certainly buys you misery.”

Ükskõik, kui suur on meie kontonumber, ei saa me minna poodi ja osta näiteks poolteist kilo õnne. Ehk on õnne müümine Eesti uus Nokia ja äriidee? Õnn aga on suhteline – mõnele on see puhkus paradiisis, teistele lauamänguõhtu pere ja sõpradega, kolmandatele aga päikeseline hommik ja tass kohvi.

Kuigi õnne poes ei müüa, on selge, et raha olemasolu annab teatava kindluse ja turvatunde, raha puudumine aga tekitab pidevalt pingeid ja stressi. Ükskõik, missugune on sinu õnnevalem, proovi raha oma sõbraks teha. Teadmine, et sul on ka keeruliseks ajaks vähemalt mõned säästud, on vähemalt kindla õnnetunde alus ning võimalus murevabalt nautida iga hetke.

#3 “Tühjad taskud ei ole kunagi kedagi tagasi hoidnud. Tagasi hoiavad vaid tühjus peas ja südames.” / Norman Vincent Peale

“Empty pockets never held anyone back. Only empty heads and empty hearts can do that.”

Raha on tänases maailmas rohkem kui kunagi varem. Kui tunned vastupidist, on aeg teadvustada, et sinu olukord on hetkeline ja saab muutuda.

Mõtle välja tegevusplaan, kuidas oma olukorda parandada. Tegevusetult istumine raha juurde ei too. Seevastu proovimine, väärtuse loomine ja katsetamine võib aga luua olukorra, kus ühe hetkel võimalused siin ja seal paistavad ning probleemid vaikselt lahenema hakkavad. Ole nutikas, loov ja lihtsalt hakka peale! Ja ära anna alla, kui kohe kõik ei õnnetu!

#4 “Vara üles, hilja voodi. Nõnda rikkus majja toodi.”

Ilus riimike, ka meile teada tuntud juba vanade eestlaste ja “Tõe ja õiguse” ajast – oluline sõnum on kandunud ka tänapäeva. Läbimurde saavutamiseks on vahel vaja muutusteperioodi elus, mil tuleb rohkem vaeva näha ning ka vaba aega ohverdada.

Siiski ei peaks seda “Vargamäe” töö ja armastuse mudelit igavesti rakendama. Üks edu valemi komponent on siiski ka mõistlikus koguses uni, sestap proovi kindlasti ka modifitseeritud “Vara üles, vara voodi” mudelit, et kasutada eesmärkide elluviimiseks rahuliku hommiku võlu. Ehk avastad sinagi ennast ootamatult 5AM klubist?

#5 “Rikkad tegutsevad vaatamata hirmutundele. Vaesed lasevad hirmul end takistada” / Robert Kiyosaki

“Rich people act in spite of fear. Poor people let fear stop them.”

Ehk tuleb sul meelde mõni tegevus, mida oled pidevalt edasi lükanud või suisa tegemata jätnud, sest see tundub hirmutav? Ei, me ei räägi hetkel langevarjuhüppest. Pigem hirmust, mis ei lase sul palka juurde küsida, võõrale numbrile helistada või otsustada teha oma elus karjääripööre, et pühenduda valdkonnale, mis sulle päriselt meeldib.

Kardad seda, mida teised arvavad? Pigem karda seda, et jätad teiste pärast midagi tegemata ja oma unistused täitmata.

#6 “Liiga palju inimesi kulutab raha, mida nad pole teeninud, et osta asju, mida nad ei taha – kõik selleks, et meeldida inimestele, kes neile ei meeldi.” / Will Smith

“Too many people spend money they haven’t earned, to buy things they don’t want, to impress people they don’t like.”

Tänane tarbimisühiskond ja sotsiaalmeedia olemasolu on meid viinud punkti, kus kõigil peab olema uusim iPhone, kiire linnamaastur – veel parem, isegi kaks – ning igal aastal uue kevadmoe järgi loodud kingapaarid.

Tekib aga küsimus, kas meil on seda kõike päriselt vaja, või soovime salaja naabrist paremad olla? Mõtle sellele küsimusele, kui järgmine kord veebipoode skrollid või ennast uuest “Õunast” ahvatleda lased. Üldiselt on rikastel tendents pigem tagasihoidlikult elada – nii see rikkus tasahilju ka sinu õuele hiilib.

#7. “Ära ütle mulle, mis Su prioriteedid on. Näita, millele kulutad oma raha ja ma ütlen Sulle ise Sinu prioriteedid. / James W. Frick

“Don’t tell me where your priorities are. Show me where you spend your money and I’ll tell you what they are.”

Kui meil puudub oma kulutuste kohta ülevaade, on valearusaamad ja -uskumused raha kasutamisest lihtsad tekkima. Näiteks võime oma mõttes olla tervisliku eluviisi viljelejad eelistades rattasõitu autole, kuid kui nädalas mitmeid kordi kiirtoidurestoranidest toitu ostame, loob reaalne kulutus hoopis teise arusaama.

Sinu prioriteediks on ootamatu rahapuhvri kogumine? Kui sa pole seda veel teinud, tasub kulutustele otsa vaadata. Oma kulude jälgimine on julge ja mõneti ebameeldiv samm, mis toob selgelt kahe jalaga maapeale. Kui on mustvalgel näha, kuidas pool palka kohe moebrände ja kaubanduskeskuseid nuumab ning säästukontole taas raha ei jätkunud, tasub prioriteete meelde tuletada.

#8. Kõik ei ole kuld, mis hiilgab. / William Shakespeare

“All that glisters is not gold“

“Kõik ei ole kõrb, mis paneb kurgu kuivama… Kõik, mis ahvatleb ja hiilgab, ei ole ju veel kuld…” laulab Terminaator tuntud hitis “Juulikuu lumi” ja tõsi ta on.

Mitte kunagi ei tasu oma rahalisi (aga ka mitterahalisi) otsuseid teha ideaalsena tunduvate mõjuisikute “perfektset” elu järgides või pimesi usaldada mõnda ebareaalse tootlusega investeerimis- või äriideed, mis tundub liiga hea, et olla tõsi.

Uuri alati iga projekti tagamaid ning hinda mõistlikult riske. Tea, et kõik, mis tundub imeline sotsiaalmeedias, ei pruugi reaalsuses alati nii roosiline olla. Jah, ka kassikuld petab vahel kulla pähe ära! Only for you, my friend!

#9. “Parimad asjad elus on tasuta”

Lihtne ja inspireeriv mõte, et mitte oma tänasesse finantsolukorda, ükskõik missugune see täna on, liiga kinni jääda. Tihti laseme end pimestada uutest asjadest ning puudustest ja unustame, et tegelikult loovad meie päeva just väikesed hetked: olulised inimesed meie ümber, meie oma tervis ja heaolu, paid lemmikule või lapse naeratused.

On fakt, et mida enam näeme ja hindame just selliseid hetki, mis ei maksa meile midagi, seda rohkem oleme õnnetundes ja märkamas ka seninägematuid võimalusi. Mis sa arvad?

#10. “Asi ei ole rahas, asi on mängu ilus” / Gordon Gekko (Michael Douglas)

“It’s not about the money, it’s about the game” Hollywoodi filmist Wall Street: Money Never Sleeps.

Võib tunduda, et inimesed, kel on palju raha, elavadki vaid dollari- või euromärgid silme ees. Tegelikult on nii rahatagavara kogumine kui raha kahe- või isegi sajakordistamine ka vahva ja mänguline protsess. Mida teha, et teenida järgmine 100 € või 100 000 € – õpi, katseta, sea eesmärke!

Nii ettevõtluses, investeerimises kui näiteks müügitööd tehes tulebki fookus raha asemel seada protsessi võlule – võimalusele õppida tundma inimesi, nende oskusi ja vajadusi. Nii saad ka ise lisaks rahale uusi tutvusi ja teadmisi. Hoia oma eesmärgid selged, kuid tee rahaloome enda jaoks mänguliseks protsessiks – nii ongi raha sinu jaoks lõpuks vaid meeldiv boonus.

Veel üks tsitaat boonuseks

Screw it, Let’s do it! – Richard Branson ehk hakka kohe peale ja võta ohjad ja otsustamine oma rahaasjade üle enda kätte!

Väikelaen suuremaks väljaminekuks
Sinu personaalne laenupakkumine ootab
Vaatan lisa